Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Tidligere klasser

    

Her kan man finde oplysninger om tidligere klasser, både indenfor dansk og udenlandsk motorsport.
Her kan man kan spole tilbage og læse hvad der er blevet skrevet om de forgangne klasser.

Du kan starte med at vælge årstallet der har din interesse oppe i feltet til højre. Rul derefter ned og klik på de relevante links for de klasser du ønsker at finde artikler og informationer om.

 

Formula Acceleration 1

Hvert FA1 team repræsenterer et land. Kørerne behøver ikke være fra samme nation som teamet repræsenterer. Bilerne er bekanis ens, opbygget med tekniske restriktioner der begrænser performance og reducerer omkostningerne. Hermed bliver kørernes formåen og teamet indsats de afgørende faktorer. I den europæiske serie deltager 8 lande.

 

Formel BMW EU

Serien er startet i 2008 og køres som support til en række europæiske Formel 1 Grand Prix.
Serien sluttede i 2010.


Mestre:
2008: Esteban Gutierrez
2009: Luiz Felipe Nasr
2010: Robin Frijns

 

Formula Renault 2.0 Nordic Series

Formel Renault Scandinavian Cup startede op til 2004 sæsonen, hvor der blev afviklet løb i både Danmark og Sverige for Formel Renault 2000 racere.
Serien skiftede til 2005 sæsonen navn til Formula Renault 2.0 Nordic Series.


Mestre:
2002: Philip Andersen
2003: Tom Pedersen
2004: Kasper Andersen
2005: Jesper Wulff Laursen
2006: Steffen Møller

 

Formel Renault 2000 England

Formel Renault 2000 UK

Kørere 
Franck MailleuxManor MotorsportFormel Renault 2.0
James SuttonFortec MotorsportFormel Renault 2.0
Fabio OnidiFortec MotorsportFormel Renault 2.0
Pippa MannComtec RacingFormel Renault 2.0
Jeremy MetcalfeAKA LemacFormel Renault 2.0
Patrick HoganAKA LemacFormel Renault 2.0
11 Sam BirdFortec MotorsportFormel Renault 2.0
12 Sebastian HohenthalFortec MotorsportFormel Renault 2.0
22 Will BrattScorpio MotorsportFormel Renault 2.0
26 Markus NiemeläMark Burdett MotorsportFormel Renault 2.0
27 CongFu ChengManor MotorsportFormel Renault 2.0
42 David EptonScorpio MotorsportFormel Renault 2.0
 
Kalender 2006
09.04.06 Brands Hatch
14.05.06 Oulton Park
04.06.06 Thruxton
18.06.06 Knockhill
16.07.06 Croft
30.07.06 Donington Park
13.08.06 Snetterton
10.09.06 Donington Park
24.09.06 Brands Hatch
15.10.06 Silverstone

Mestre:
1993: Ivan Arias
1994: James Matthews
1995: Guy Smith
1996: David Cook
1997: Marc Hynes
1998: Aluizio Coelho
1999: Antonio Pizzonia
2000: Kimi Räikkönen
2001: Carl Breeze
2002: Danny Watts
2003: Lewis Hamilton
2004: Mike Conway
2005: Oliver Jarvis
2006: Sebastian Hohenthal
2007: Duncan Tappy
2008: Adam Christodoulou
2009: Dean Smith
2010: Tom Blomqvist
2011: Alex Lynn

 

Formel Renault Scandinavian Cup

Formel Renault Scandinavian Cup startede op til 2004 sæsonen, hvor der blev afviklet løb i både Danmark og Sverige for Formel Renault 2000 racere.

 

Formel Renault 2000 Tyskland

Formel Renault 2000 Tyskland

 

Formel Renault 2000 Italien

Formel Renault 2000 Italien

Kørere 
Daniel ZampieriBVM Minardi TeamFormel Renault 2.0
15 Jaime AlguersuariCram CompetitionFormel Renault 2.0
18 Walter GrubmüllerJenzer MotorsportFormel Renault 2.0
22 Daniel ClosJenzer MotorsportFormel Renault 2.0
36 Pablo Sánchez LopezBVM Minardi TeamFormel Renault 2.0
 

Mestre:
2000: Felipe Massa
2001: Ryan Briscoe
2002: José Maria López
2003: Franck Perera
2004: Pastor Maldonado
2005: Kamui Kobayashi
2006: Dani Clos
2007: Mika Mäki
2008: Pål Varhaug
2009: Daniel Mancinelli
2010: Francesco Frisone

 

FIA Formel 2

Gammel formel klasse, som genoplives i 2009 i FIA regi. Klassen blev lukket efter 2012-sæsonen efter nogle år med mindre interessante kørere og events.


Mestre:
2009: Andy Soucek
2010: Dean Stoneman
2011: Mirko Bortolotti
2012: Luciano Bacheta

 

SuperLeague Formula

Fodbold med 300 Km/t.
Klassen er en fusion af to store sportsgrene, den har passionen for fodbold samt gyset og spændingen ved racerløb.
Serien blev 'sparket igang' august 2008 med et felt af racere bestykket med 750 HK V12 motorer, rigt dekoreret i de store fodbold klubbers farver.

Klassen kørte fra 2008 til 2011.

 

A1 Grand Prix

Kørere 
Ryan BriscoeTeam Australien
2006/07: Holland, Malaysia, Indonesien
Ryan BriscoeTeam Australien
Will DavisonTeam Australien
Christian JonesTeam Australien
Marcus MarshallTeam Australien
Will PowerTeam Australien
Karl ReindlerTeam Australien
2006/07: Tjekkiet, Kina
Christian FittipaldiTeam Brasilien
Raphael MatosTeam Brasilien
2006/07: Kina, Malaysia
Nelson Piquet Jr.Team BrasilienA1
Cristiano RochaTeam Brasilien
2006/07: Holland, Tjekkiet, Indonesien
Patrick CarpentierTeam Canada
James HinchcliffeTeam Canada
2006/07: Holland, Tjekkiet, Kina
Sean McIntoshTeam Canada
2006/07: Malaysia, Indonesien
Sean McIntoshTeam Canada
Nicolas LapierreTeam Frankrig
2006/07: Holland, Tjekkiet, Kina, Malaysia, Indonesien
Nicolas LapierreTeam Frankrig
Alexandre PrematTeam Frankrig
Takis KaitatzisTeam Grækenland
2006/07: Holland
Nikos ZachosTeam Grækenland
2006/07: Tjekkiet
Jeroen BleekemolenTeam Holland
2006/07: Holland, Tjekkiet, Kina, Malaysia, Indonesien
Jos VerstappenTeam Holland
Armaan EbrahimTeam Indien
Armaan EbrahimTeam Indien
2006/07: Holland, Tjekkiet, Kina, Malaysia, Indonesien
Ananda MikolaTeam Indonesien
Ananda MikolaTeam Indonesien
2006/07: Holland, Tjekkiet, Kina, Malaysia, Indonesien
Michael DevaneyTeam Irland
Michael DevaneyTeam Irland
2006/07: Holland, Tjekkiet, Kina, Malaysia
Ralph FirmanTeam Irland
Richard LyonsTeam Irland
2006/07: Indonesien
Max BusinelliTeam Italien
Max PapisTeam Italien
Alessandro PierguidiTeam Italien
2006/07: Holland, Tjekkiet
Enrico ToccaceloTeam Italien
Enrico ToccaceloTeam Italien
2006/07: Kina, Malaysia, Indonesien
Ryo FukudaTeam Japan
Hayanari ShimodaTeam Japan
CongFu ChengTeam Kina
2006/07: Holland, Tjekkiet, Kina, Malaysia
Tengyi JiangTeam Kina
Ma QinghuaTeam Kina
Ho-Pin TungTeam Kina
2006/07: Indonesien
Khalil BeschirTeam Libanon
2006/07: Malaysia
Khalil BeschirTeam Libanon
Graham RahalTeam Libanon
Graham RahalTeam Libanon
2006/07: Tjekkiet
Basil ShaabanTeam LibanonA1
Basil ShaabanTeam LibanonA1
Fairuz FauzyTeam MalaysiaA1
Alex YoongTeam Malaysia
2006/07: Holland, Tjekkiet, Kina, Malaysia, Indonesien
Alex YoongTeam Malaysia
Salvador DuranTeam Mexico
2006/07: Holland, Tjekkiet, Kina, Malaysia, Indonesien
Salvador DuranTeam Mexico
David MartinezTeam Mexico
Matt HallidayTeam New Zealand
Matt HallidayTeam New Zealand
2006/07: Holland, Kina
Jonny ReidTeam New Zealand
2006/07: Tjekkiet, Malaysia, Indonesien
Jonny ReidTeam New Zealand
Nur AliTeam Pakistan
2006/07: Holland, Tjekkiet, Kina, Malaysia, Indonesien
Adam KhanTeam Pakistan
Alvaro ParenteTeam Portugal
Mikhail AleshinTeam Rusland
Roman RusinovTeam Rusland
Alexey VasilievTeam Rusland
Sébastien BuemiTeam SchweizA1
Neel JaniTeam SchweizA1
Neel JaniTeam SchweizA1
Giorgio MondiniTeam Schweiz
Denis LianTeam Singapore
2006/07: Tjekkiet
Christian MurchisonTeam Singapore
2006/07: Holland, Kina, Malaysia
Oliver JarvisTeam Storbritanien
Robbie KerrTeam Storbritanien
2006/07: Tjekkiet, Malaysia, Indonesien
Robbie KerrTeam Storbritanien
Darren ManningTeam Storbritanien
2006/07: Holland
Tomas ScheckterTeam Sydafrika
Stephen SimpsonTeam Sydafrika
Stephen SimpsonTeam Sydafrika
2006/07: Tjekkiet
Alan van der MerweTeam Sydafrika
2006/07: Indonesien
Adrian ZauggTeam Sydafrika
2006/07: Holland, Kina, Malaysia
Jan CharouzTeam Tjekkiet
Tomas EngeTeam Tjekkiet
Tomas EngeTeam Tjekkiet
2006/07: Tjekkiet, Kina, Malaysia
Jarek JanisTeam Tjekkiet
2006/07: Indonesien
Tomas KostkaTeam Tjekkiet
2006/07: Holland
Nicolas HülkenbergTeam TysklandA1
Timo ScheiderTeam Tyskland
Adrian SutilTeam Tyskland
Philip GieblerTeam USA
2006/07: Holland, Tjekkiet, Kina, Malaysia, Indonesien
Philip GieblerTeam USA
Bryan HertaTeam USA
Scott SpeedTeam USA
Patrick FriesacherTeam Østrig
Mathias LaudaTeam ØstrigA1
 
Kalender 2006
29.01.06 Durban
12.02.06 Sentul
26.02.06 Fundidora Park
12.03.06 Laguna Seca
02.04.06 Shanghai
01.10.06 Zandvoort
08.10.06 Brno
12.11.06 Beijing
26.11.06 Sepang
10.12.06 Sentul
 

Formel 3 German

Det tyske Formel 3 har igennem mange år været et af de stæreste Formel 3-mesterskaber. Da F3 Euroseries kom til i 2003 var de bedste tyske team med i den europæiske serie. Det tyske Formel 3-mesterskab fortsatte dog som en selvstændig serie, men kaldet ATS Formel 3 Cup. Kvaliteten af feltet fra 2004 har været forholdsvis pauver.

Kørere 
Renger van der ZandeSMS Seyffarth MotorsportDallara F306
25 Nicolas HülkenbergJosef Kaufmann RacingDallara F306
 

Mestre:
1975: Ernst Maring
1976: Bertram Schäfer
1977: Peter Scharmann
1978: Bertram Schäfer
1979: Michael Korten
1980: Frank Jelinski
1981: Frank Jelinski
1982: John Nielsen
1983: Franz Konrad
1984: Kurt Thiim
1985: Volker Weidler
1986: Kris Nissen
1987: Bernd Schneider
1988: Joachim Winkelhock
1989: Karl Wendlinger
1990: Michael Schumacher
1991: Tom Kristensen
1992: Pedro Lamy
1993: Jos Verstappen
1994: Jörg Müller
1995: Norberto Fontana
1996: Jarno Trulli
1997: Nick Heidfeld
1998: Bas Leinders
1999: Christijan Albers
2000: Giorgio Pantano
2001: Toshihiro Kaneishi
2002: Gary Paffett

2003: Joao Paulo de Oliveira
2004: Bastian Kolmsee
2005: Peter Elkmann
2006: Ho-Pin Tung
2007: Carlo van Dam
2008: Frederic Vervisch
2009: Laurens Vanthoor
2010: Tom Dillmann
2011: Richie Stanaway
2012: Jimmy Eriksson
2013: Marvin Kirchhöfer

 

Formula Renault 3.5 Series

Formula Renault 3.5 Series er det navnet for klassen, der for en kort tid var kendt som World Series by Renault. Klassen blev introduceret i 2005 sæsonen efter en sammensmeltning af Formula Renault V6 samt Nissan World Series.

Kørere 
Steven KaneEpsilon EuskadiFormel Renault 3.5 V6
Davide ValsecchiEpsilon EuskadiFormel Renault 3.5 V6
Pastor MaldonadoDraco Multiracing USADallara FR35
Tomas KostkaDraco Multiracing USAFormel Renault 3.5 V6
Robbie KerrKTRFormel Renault 3.5 V6
Sean McIntoshKTRFormel Renault 3.5 V6
Mikhail AleshinCarlin MotorsportFormel Renault 3.5 V6
Colin FlemingCarlin MotorsportFormel Renault 3.5 V6
Sebastian VettelCarlin MotorsportDallara FR 3.5
Celso MiguezPons Racing
10 James RossiterPons RacingFormel Renault 3.5 V6
11 Benjamin HanleyCram CompetitionFormel Renault 3.5 V6
12 Milos PavlovicCram CompetitionFormel Renault 3.5 V6
14 Alvaro BarbaJenzer MotorsportFormel Renault 3.5 V6
15 Alessandro BonettiJenzer Motorsport
16 Alvaro ParenteVictory EngineeringFormel Renault 3.5 V6
18 Hayanari ShimodaVictory EngineeringFormel Renault 3.5 V6
19 Matteo MeneghelloGD RacingFormel Renault 3.5 V6
20 Patrick PiletGD RacingFormel Renault 3.5 V6
22 Andy SoucekInterwetten.comDallara FR35
23 Enrico ToccaceloEuroInternationalFormel Renault 3.5 V6
24 Pascal KochemEuroInternational
25 Borja GarciaRC MotorsportFormel Renault 3.5 V6
26 Bruce JouannyRC MotorsportFormel Renault 3.5 V6
27 Alx DanielssonComtec RacingFormel Renault 3.5 V6
28 Edwin JowseyComtec Racing
29 Gregory FranchiPrema PowerteamFormel Renault 3.5 V6
30 Christian MontanariPrema PowerteamFormel Renault 3.5 V6
31 Eric SalignonInterwetten.comFormel Renault 3.5 V6
31 Jerôme D'ambrosioTech 1 RacingDallara FR35
32 Ryo FukudaTech 1 RacingFormel Renault 3.5 V6
 
Kalender 2006
30.04.06 Zolder
28.05.06 Monte Carlo
18.06.06 Istanbul Park
16.07.06 Misano
29.07.06 Spa-Francorchamps
06.08.06 Nürburgring
10.09.06 Donington Park
01.10.06 Bugatti
29.10.06 Circuit de Catalunya

Mestre:
2005: Robert Kubica
2006: Alx Danielsson
2007: Alvaro Parente
2008: Giedo van der Garde
2009: Bertrand Baguette
2010: Mikhail Aleshin
2011: Robert Wickens
2012: Robin Frijns
2013: Kevin Magnussen

 

Volkswagen Polo Cup Tyskland

Polo Cup køres som mærke klasse i Tyskland, hvor den er blevet kørt siden 2004.

Kørere 
Jimmy Johansson
Patrik Olsson
Markus Grünewald
Steffen Faas
Constantin Dressler
Andreas Pfister
Christoffer Nygaard
10 Niclas Kentenich
11 Thomas Grindel
12 Alexander Rambow
13 Marlene Dietrich
14 Marc Marbach
16 Nico Bastian
17 Sebastian Voges
19 Stian Paulsen
20 Timo Walter
22 Martin Marrill
23 Markus Brun
24 Timur Sadredinov
25 Marleen Seilheimer
26 Michael Schöch
27 Andreas Sauter
 
Gæstekørere 
40 Casper Elgaard
41 Peter Elgaard
38 Kurt Thiim
39 Nicki Thiim
 
Kalender 2006
09.04.06 Hockenheim
30.04.06 Lausitzring
21.05.06 Oschersleben
23.07.06 Norisring
20.08.06 Nürburgring
03.09.06 Zandvoort
29.10.06 Hockenheim

Mestre:
2004: Matthias Meyer
2005: Rene Rast
2006: Jimmy Johansson
2007: Constantin Dressler
2008: Alexander Rambow
2009: Maciek Steinhof

 

American Le Mans Series

Langdistance race, som blandt andet blev lanceret af ejeren af Panoz-teamet, Don Panoz. Serien indeholder en lang række 4-timers løb, samt de legendariske 12-timers løb, Sebring 12 timer og Petit Le Mans.

Kørere 
Frank BielaAudi Sport North AmericaAudi R10
Emanuele Pirro
Marco Werner
Rinaldo CapelloAudi Sport North AmericaAudi R10
Tom Kristensen
Allan McNish
37 Clint FieldIntersport RacingLola B05/40 AER
 
Kalender 2006
18.03.06 Sebring
12.05.06 Houston (gadeløb)
21.05.06 Mid-Ohio
01.07.06 Lime Rock
15.07.06 Miller Motorsports Park
22.07.06 Portland Int'l
20.08.06 Elkhart Lake
03.09.06 Mosport Park
30.09.06 Road Atlanta
21.10.06 Laguna Seca
 

ALMS
GT Class

GT 1 og GT 2 American Le Mans Series

 

ALMS
GT3

American Le Mans Series GT3 klassen,

 

APLMS

Asia-Pacific Le Mans Special Event

 

BMW M3 Challenge

Første løbssæson 2008.

 

Clio Cup - JTCC

Den tidligere junior klasse JTCC blev i 2012 afløst af Clio Cup - JTCC. Klassen køres som support serie til STCC, deltagerne skal stadig være under 25 år for at kunne deltage i denne junior klasse. Det er fortsat ønsket at økonomien skal kunne holdes på det lavest mulige niveau, for at flest mulige kan deltage.

 

EuroBOOS

Klassen for tidligere Formel 1 og IndyCar Series biler, med mindst 6 år 'på bagen', samt tidligere Formel 3000 og Formel Renault V6 biler.
Serien lukkede efter to afdelinger i 2010 da der ikke længere var nok deltagere.

 

F3000 Italy

Klassen kørte i sæsonerne 2005-2006

Kørere 
Diego NunesMinardi TeamLola B02/50
18 Jerôme D'ambrosioEuronova RacingLola B2/50
19 Vitaly PetrovEuronova RacingLola B02/50
 
 

Formel 3 Euro

Formel 3 Euroseries Kombination af tysk og fransk mesterskab, startet i 2003 sæsonen. Lukket efter 2012-sæsonen hvorefter det køres i regi af FIA F3 European Championship

Kørere 
Sebastian VettelASM F3Dallara F305
Paul Di RestaASM F3Dallara F305
Kohei HirateManor MotorsportDallara F305
Esteban GuerrieriManor MotorsportDallara F305
Alejandro NuñezPrema PowerteamDallara F306
Ronayne O'MahonyPrema PowerteamDallara F305
Sébastien BuemiASL Mücke MotorsportDallara F305
Jonathan SummertonASL Mücke MotorsportDallara F305
Guillaume MoreauSignature-PlusDallara F305
10 Romain GrosjeanSignature-PlusDallara F305
11 Richard AntinucciHBR MotorsportDallara F305
14 Filip SalaquardaTeam I.S.R.Dallara F306
16 Giedo van der GardeASM F3Dallara F305
17 Kamui KobayashiASM F3Dallara F305
18 Kazuki NakajimaManor MotorsportDallara F305
19 Paolo NoceraPrema PowerteamDallara F306
19 Joao UrbanoPrema PowerteamDallara F306-Mercedes
20 Charlie KimballSignature-PlusDallara F306
21 Tim SandtlerSignature-PlusDallara F305
22 Michael HerckBas Leinders JRTDallara F306
23 Giacomo RicciBas Leinders JRTDallara F305-Mercedes
24 Peter ElkmannJo Zeller RacingDallara F306-Opel
26 Yelmer BuurmanFortec MotorsportDallara F305-Mercedes
32 Dominick MuermansVan Amersfoort RacingDallara F306
33 Recardo BruinsVan Amersfoort RacingDallara F305
40 Anthony JaniecJaniec RacingDallara F302
41 Cemil CipaHBR MotorsportDallara F304-Opel
42 Gina Maria AdenauerSMS Seyffarth MotorsportDallara F304-Mercedes
42 Kevin FankSMS Seyffarth MotorsportDallara F304-Mercedes
43 Julian TheobaldSMS Seyffarth MotorsportDallara F304-Mercedes
44 Bruno Rudolf FechnerSMS Seyffarth MotorsportDallara F304-Mercedes
46 Julien AbelliJaniec RacingDallara F302
 
Kalender 2006
09.04.06 Hockenheim
30.04.06 Lausitzring
21.05.06 Oschersleben
02.07.06 Brands Hatch
23.07.06 Norisring
20.08.06 Nürburgring
03.09.06 Zandvoort
24.09.06 Circuit de Catalunya
15.10.06 Bugatti
29.10.06 Hockenheim

Mestre
2003: Ryan Briscoe
2004: Jamie Green
2005: Lewis Hamilton
2006: Paul di Resta
2007: Romain Grosjean
2008: Nicolas Hülkenberg
2009: Jules Bianchi
2010: Edoardo Mortara
2011: Roberto Merhi
2012: Daniel Juncadella

 

Formel BMW DE

ADAC Formel BMW - Tyskland

Kørere 
Marco HolzerFormel BMW 1.2
Martin RaggingerFormel BMW 1.2
Stefano ColettiFormel BMW 1.2
Kuroda YoshitakaFormel BMW 1.2
Philipp EngFormel BMW 1.2
Tobias HegewaldFormel BMW 1.2
Sergio PerezFormel BMW 1.2
Christian VietorisFormel BMW 1.2
Patrick KronenbergerFormel BMW 1.2
10 Nick de BruijnFormel BMW 1.2
11 Jens KlingmannFormel BMW 1.2
12 Mika MäkiFormel BMW 1.2
14 Oskar PaegleFormel BMW 1.2
15 Fabio LeimerFormel BMW 1.2
16 Christian ZacherlFormel BMW 1.2
17 Dominik WasemFormel BMW 1.2
18 Josef KralFormel BMW 1.2
19 Maximilian WisselFormel BMW 1.2
20 Devis SchwägliFormel BMW 1.2
21 Andrei HarnageaFormel BMW 1.2
22 Jens HöingFormel BMW 1.2
23 Jules DucFormel BMW 1.2
24 Robert WickensFormel BMW 1.2
25 Oliver OakesFormel BMW 1.2
26 Bernd HerndlhoferFormel BMW 1.2
27 Sebastian SaavedraFormel BMW 1.2
28 Daniel Campos HullFormel BMW 1.2
29 Christian EngelhartFormel BMW 1.2
 
Kalender 2006
09.04.06 Hockenheim
30.04.06 Lausitzring
07.05.06 Nürburgring
21.05.06 Oschersleben
04.06.06 Oschersleben
23.07.06 Norisring
20.08.06 Nürburgring
03.09.06 Zandvoort
29.10.06 Hockenheim

Mestre:
2002: Nico Rosberg
2003: Maximilian Götz
2004: Sebastian Vettel
2005: Nicolas Hülkenberg
2006: Christian Vietoris
2007: Jens Klingmann

 

Formel BMW UK

Den britiske Formel BMW klasse der kørte fra 2004 til 2007

Kørere 
26 Daniel RicciardoMotaworld RacingFormel BMW
98 Matthew HamiltonColes RacingFormel BMW 1.2
 

Mestre:
2004: Tim Bridgman
2005: Dean Smith
2006: Niall Breen
2007: Marcus Ericsson

 

Formel Gloria

Formel Gloria blev introduceret i 2004 sæsonen, hvor der i efterårssæsonen kørtes Italian Throphy "Racing for Gloria" 2004.
Fra 2005 sæsonen skal klassen også køres i Norge.

 

Formel Renault 2.0 Sverige

Den svenske Formel Renault 2.0 serie startede op til 2009 sæsonen, der skal afvikles 6 løbsweekender, hvoraf to af disse løb afvikles sammen med den finske serie for Formel Renault 2.0 racere.
Nogle af seriens løb bliver afviklet sammen med STCC løbene og det giver lidt TV tid til serien sammen med de øvrige STCC supportklasser.

 

Formel Renault V6

Renault Sport har sammen med Tatuus udviklet en superracer i stil med F3000 og vi blev præsenteret for chassis, motor og alle vingedele der altsammen er produceret i carbon, motoren har 320 hk og 400nm, der er kun 2 pedaler en speeder og en bremsepedal, koblingen sidder på rattet præcis som en F1 og mest interssant er nok at der ingen fejdre er i bilen men torrisionstænger som man også bruger i F1.

Klassen lukkede ned efter 2004 sæsonen for at blive ændret til Formula Renault 3.5 Series i en fusion med Nissan World Series.

 

Formula Nippon

Klassen har fra 2013 skiftet til et nyt officielt navn: Super Formula, hvor racerne er opdateret efter et helt nyt reglement
Før det var det i årene 1987 til 1995 også kendt som det japanske Formel 3000-mesterskab

Kørere 
Satoshi MotoyamaArtingToyota RV8J
Kazuki HoshinoArtingToyota RV8J
Sakon YamamotoKondoLola
Masataka YanagidiKondoToyota RV8J
Ryo Michigami5zigenHonda HF386E
Ryo Orime5zigenHonda HF386E
Tatsuya KataokaLeMansToyota RV8J
Toranosuke TakagiLeMansToyota RV8J
11 Yuji TachikawaCerumoToyota RV8J
19 Benoit Treluyermobilecast ImpulToyota RV8J
20 Tsugio Matsudamobilecast ImpulToyota RV8J
27 Shoga MitsuyamaDavid Price RacingHonda HF386E
31 Loïc DuvalPIAA NakajimaHonda HF386E
32 Hideki MutohPIAA NakajimaHonda HF386E
33 Ronnie QuintarelliInging MotorsportToyota RV8J
34 Naoki YokomizoInging MotorsportToyota RV8J
36 Andre LottererTOM´s RacingToyota RV8J
37 Takeshi TsuchiyaTOM´s RacingToyota RV8J
40 Björn WirdheimDandelionHonda HF386E
41 Katsuyuki HiranakaDandelionHonda HF386E
55 Toshihiro KaneishiAutobacs Racing Team AguriHonda HF386E
56 Takashi KogureAutobacs Racing Team AguriHonda HF386E
 
Kalender 2006
02.04.06 Fuji
16.04.06 Suzuka
28.05.06 Motegi
09.07.06 Suzuka
30.07.06 Mine
27.08.06 Fuji
17.09.06 Sugo
22.10.06 Motegi
19.11.06 Suzuka

Mestre:
1996: Ralf Schumacher
1997: Pedro de la Rosa
1998: Satoshi Motoyama
1999: Tom Coronel
2000: Toranosuke Takagi
2001: Satoshi Motoyama
2002: Ralph Firman
2003: Satoshi Motoyama
2004: Richard Lyons
2005: Satoshi Motoyama
2006: Benoit Treluyer
2007: Tsugio Matsuda
2008: Tsugio Matsuda
2009: Loïc Duval
2010: Joao Paulo de Oliveira
2011: Andre Lotterer
2012: Kazuki Nakajima

 

Formula X

Support klasse for LMES (Le Mans Endurance Series), med start fra og med 2004 sæsonen.

 

Formel Palmer Audi

Serien for unge kørere i skiftet fra gokart til formel-race var aktiv fra 1998 til udgangen af 2010 hvor den lukkede.


Mestre:
1998: Justin Wilson
1999: Richard Tarling
2000: Damien Faulkner
2001: Steve Warburton
2002: Adrian Willmot
2003: Ryan Lewis
2004: Jonathan Kennard
2005: Joe Tandy
2006: Jon Barnes
2007: Tim Bridgman
2008: Jason Moore
2009: Richard Plant
2010: Nigel Moore

 

GP Masters

En nystartet serie, som efter lang tids rygter blev en realitet i slutningen af 2005, hvor der blev kørt et løb på Kyalami. Fra 2006 etableres det som en serie hvor tidligere Formel 1-kørere duellere. Det blev dog ikke til mange løb og det hele lukkede ned kort efter.

Kalender 2006
29.04.06 Losail Circuit
13.08.06 Silverstone
 

Grand Prix 2 Asia Series

Grand Prix 2 Asia Series opstod til 'vinter-sæsonen' 2007 -08, som en asiatisk vinterserie for Grand Prix 2 klasse, primært med det mål at hjælpe asiatiske kørere frem mod Formel 1.
Løbene bliver kørt i Dubai, Indonesien, Malaysia, Bahrain, og er planlagt så ledes at kørerne kan deltage både i Grand Prix 2 Series og Grand Prix 2 Asia Series.

Serien blev lukket ned kort inde i 2011, blandt andet grundet den økonomiske krise og i stedet blev den store Grand Prix 2 udvidet til også at have løb udenfor Europa.


Mestre:
2008: Romain Grosjean
2009: Kamui Kobayashi
2010: Davide Valsecchi
2011: Romain Grosjean

 

Intercontinental Le Mans Cup

Intercontinental Le Mans Cup startede i 2010 med tre løb, et på Silverstone, et på Road Atlanta og sidst et på Zhuhai som opstart på et nyt sportscar verdensmesterskab.

 

International Formula Master

Klassen blev præsenteret i september/oktober 2006, og kører fra 2007 sæsonen som supportklasse for World Touring Car Championship (WTCC).


(Foto: FIA WTCC)

Racerne er 2-liters formelbiler, bygget af Tatuus i Italien, og de kører på Yokohama dæk.

Debut sæsonen 2007 indeholder 8 løbsweekender.


Mestre::
2007: Jerôme D'ambrosio
2008: Chris van der Drift
2009: Fabio Leimer

 

International Formula Master Light

Klassen startet op i 2010 som en underklasse til International Formula Master.
Bilerne der benyttes i klassen er de tidligere Formel Renault 2000 racere, opbygget omkring en Tatuus kulfiber chassis med 2-liters Renault motore og sequentiel gearkasse.

 

Le Mans Intercontinental Cup

Le Mans Intercontinental Cup blev præsenteret i december 2009, med de første løb i 2010.

 

Le Mans Series

Den tidligere Le Mans Endurance Series der blev grundlagt i 2004, blev til 2006 sæsonen omdøbt til Le Mans Series.

Kalender 2006
14.05.06 Spa-Francorchamps
 

Le Mans Endurance Series

Manden bag de fire løb i Le Mans Endurance Series i 2004 er Stéphane Ratel.

Kalender 2006
09.04.06 Istanbul Park
16.07.06 Nürburgring
27.08.06 Donington Park
24.09.06 Jarama
 

Le Mans GT Class

Efter afskaffelsen af GT1 klassen indenfor Automobile Club de l'Ouest (ACO) efter 2010 sæsonen, oprettedes Le Mans GT Class (LMGT) som eneste GT klasse til 2011 sæsonen.
LMGT afløser GT2 klassen, som den reglementsbestemt lægger tæt op af.
Der blev til 2011 indført en maksimal pris på LMGT bilerne på 500.000 €uro.

 

Supercopa

SEAT Leon Supercopa - Tyskland.
Klassen blev påbegyndt i 2005 og blev lukket ned igen efter 2011-sæsonen.


Mestre:
2005: Thomas Marschall
2006: Florian Gruber
2007: Thomas Marschall
2008: Nicki Thiim
2009: Thomas Marschall
2010: Andreas Simonsen
2011: Elia Erhart

 

Tidligere udenlandske klasser

Tidligere udenlandske klasser

 

TWS

Telefonica World Series