Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

DASU Classic

Fjerde afdeling af DM og tredje afdeling af NM i regularity løb afholdes i Søhøjlandet

DASU Classic 
19/08/25 

Lørdag, den 30. august bliver der travlhed på de små lokale veje i det smukke landskab i Søhøjlandet, når Kjellerup Omegns Motorklub afholder 4. afdeling af Danmarksmesterskabet i DASU Classic Regularity, for biler produceret før 31. december 1999.
 

Der er start lørdag, den 30. august kl. 10:15 fra Ans selskabslokaler, Teglgade 21, 8643 Ans. Forud for starten er der fra kl. 8:00 teknisk kontrol hos LS Auto, Håndværkervej 3, 8643 Ans. Begge steder er interesserede velkomne til både at se de flotte gamle biler, samt at få en snak med deltagerne.


Løbsledelsen for FDM Jyllandsringen Classic er samlet ved FDM Jyllandsringen i forbindelse med planlægningen. Fra venstre: Løbsleder, Kurt Rasmussen, Hans-Jørn Søgård og Frits G. Nielsen.
(Foto: Bjarne Andersen)

Løbsledelsen med Kurt Rasmussen som løbsleder, og de lokale Frits G. Nielsen, Kaj Mikkelsen og Hans-Jørn Søgaard, har koncentreret sig om at lave en flot naturskøn 190 kilometer lang rute, som de forventede omkring 40 biler skal trille igennem med gennemsnitshastigheder omkring 40 km/t.


De mesterskabsførende i Expert-klassen, de lokale Henning og Else Friborg, fra Them ses her, i deres fine Volvo 142S fra 1970, runde en af de udfordrende passager i 3. afdeling af DASU Classic Regularity 2025.
(Foto: Bjarne Andersen)

Regularity løb går ikke ud på at køre hurtigt igennem den planlagte rute, men handler om at holde en gennemsnitsfart på flere indlagte sekundetaper, hvor deres passage af bestemte punkter bliver målt elektronisk.


Det lokale hold, Finn Kristensen, Silkeborg og Erik Rasmussen, Ry ligger efter 3. afdeling af mesterskabet på en 3. plads i Expert-klassen i Finn Kristensens fine Ford Escort Mexico fra 1973.
(Foto: Bjarne Andersen)

Fra starten i Ans køres der via Hinge, Serup, Lemming, nordligste kant af Silkeborg, Grauballe, Resenbro til FDM Jyllands Ringen, hvor der fra ca. 11:47, holdes 15 minutters pause. Her vil der være rig lejlighed for at se de flotte gamle køretøjer trille en præsentationsrunde på banen.


Det lokale far og søn hold fra Fårvang og Silkeborg, Leif Poulsen, Fårvang og Kent Poulsen, Silkeborg deltager i Leif Poulsens røde Porsche 911 Carrera fra 1976.
(Foto: Bjarne Andersen)

Efter pausen går det til Linå og Laven ved Juulsø som de passerer ca. kl. 12:20. Juulsø er den største sø i det skønne Midtjyske Sø højland, og er en del af Gudenåsystemet, hvor Hjejlefærgerne dagligt lægger til, så turisterne kan få en rask travetur til Himmelbjerget. Efter Laven køres der videre over Låsby, Javngyde, Tulstrup, for atter at passere nord om Laven omkring ca. kl. 12:50.


Mesterskabet i Touring-klassen føres inden 4. afdeling af Maria og Birch Johannesen fra Græsted, som deltager i en meget sjælden Renault 25 fra 1991.
(Foto: Bjarne Andersen)

Efter at have passeret søerne går turen tilbage til FDM Jyllands Ringen, hvor deltagerne fra ca. 13:20 holder 55 minutters frokostpause, inden turen kl. ca. 14:15 går videre ud i området øst for Silkeborg. Blandt andet kommer bilerne ca. kl. 14:20, forbi den berømte Svostrup Kro, der ligger lige op ad Danmarks længste å system ”Gudenåen”. Derefter køres der videre gennem de skønne Gjernbakker, der flere gange også har lagt asfalt til flere DM-rally, for at fortsætte til Fårvang og Truust, med 20 minutters pause kl. ca. 15:07 ved den gamle klosterkirke i Tvilum der stammer fra omkring år 1200.


Kim Bach Sørensen, med datteren Freja Damgaard Sørensen i codriver sædet fører Sport-klassen inden 4. afdeling, FCM Jyllandsringen Classic. De kører i en komplet restaureret Toyota Corolla GT fra 1986.
(Foto: Bjarne Andersen)

Fra klosterkirken går starten kl. ca. 15:27 ud på sidste etape, og direkte ind på den næste sekundetape, der få minutter efter start, fører deltagerne forbi det navnkundige Grønagergård Savværk, der er berømte for de mange træfigurer der præger omgivelserne omkring savværket. Herfra køres videre til Voel, Røgen, Sorring og Mollerup, for derefter at slutte de ca. 190 km. af på FDM Jyllands Ringen kl. ca. 16:34. Her venter der deltagerne en sikkert meget velkommen buffet, og de bedst placerede vil blive hyldet og honoreret med pokaler.


Det mesterskabs førende hold i Elite-klassen, Poul og Erik Brøndum, Randers ses her, i deres Corolla fra 1985, runde et par sving i 3. afdeling, der blev kørt omkring Aars i juni måned.
(Foto: Bjarne Andersen)

Udover at være 4. afd. af det danske mesterskab, er det også tællende til den nordiske mesterskabsserie, så arrangøren, Kjellerup og Omegns Motorklub, forventer op til omkring 40 deltagere.

Af lokale deltagere kan man bl.a. se ægteparret Henning & Else Friborg fra Them, Kent Lejsgaard, Silkeborg Poulsen, der har sin far, den tidligere rallykører Leif Poulsen, Fårvang ved rattet. Derudover deltager Finn Kristensen, Silkeborg og Erik Rasmussen, Ry i en rigtig flot Ford Escort mk. 1.

Information om DASU Classic 2025

DASU Classic Regularity er en serie af motorløb, pålidelighedsløb for dem som ejer en klassisk bil, indregistreret den 31.12.1995 eller før, samt youngtimer biler til og med 31.12.1990, og for el-biler uanset årgang, som har lyst til at køre let motorløb sammen med måske et familiemedlem eller en god ven. Man kan desuden deltage i sin almindelige nyere bil i en åben klasse.

DASU Classic Regularity -turneringen i 2025 består af seks løb fordelt over hele landet.
DASU Classic Regularity tæller som Danmarksmesterskabet i regularityløb.

Hvad er regularityløb?

Regularityløb for klassiske biler er en anden måde at køre motorløb på, og er samtidig en sjovere måde at bruge sin klassiske bil på, end blot at køre en tur i godt vejr med termokanden i bagagerummet.

Ikke fordi det ikke er hyggeligt, men det giver en anden dimension, at man kan bruge sin bil i konkurrenceøjemed, og samtidig komme ud blandt andre mennesker, med samme interesse. Ved regularityløb forstås et løb på offentlig vej, hvor deltagerne skal overholde forskellige gennemsnitshastigheder.

Løbene køres som oftest efter et tydeligt kort, hvor der er indtegnet nummererede punkter, som man skal køre igennem i rigtig rækkefølge. Undervejs møder man nogle skilte med et bogstav på, som noteres ned i det udleverede kontrolkort, så man kan se om deltagerne har kørt den rigtige rute.

Undervejs på den samlede rute, kører man nogle sekundetaper, hvori man passerer et antal hemmelige tidskontroller. Kontrollerne skal passeres på rette tidspunkt i forhold til den gennemsnitshastighed der køres med. Gennemsnitshastigheden overskrider aldrig 50 km/t.

DASU Classic Regularity – serien kan følges på: https://dasuclassic.dk/

DASU vejsportsudvalg og
Kjellerup og Omegns Motor Klub

rallypics.dk
Viggo Johansen

Deltagerlisten kan findes på dette link:
https://www.knagen.dk/online/deltagerliste.asp?lobid=22
Læs mere om:
  • Silkeborg
  •