Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Diverse Motorsport

Åbningsløbet 2017 - Tidsplanen

Diverse 
20/04/17 

Vinterdvalen er ovre og det er Jyllandsringen der åbner banesæson 2017, der er blevet plads til hele 8 klasser på løbsprogrammet og der er tillige blevet sat en ny formelklasse på listen. Der er ikke helt uventet blevet rokeret rundt på deltagerne, så de garvede kendinge får endnu mere talentmasse at skulle kæmpe om pointene med
 


Husk at få autografer ved DTC gridshow.
(Foto: Motorsporten.dk)

Hvadenten vejret kommer til at byde på sol eller skyer, så kan det næppe slå oplevelsen ved sidste års åbningsløb, vi har bare ikke brug for sne når der skal køres race, og skulle temperaturerne ikke være helt i forårshumør, er det bare et spørgsmål om den rette påklædning, for ræs opleves nu en gang allerbedst ude på banerne, og så er det samtidig muligt at komme helt tæt på dine favorit kørere, her kan du tage en tur rundt i paddock området eller møde dem til søndagens gridshow, de er sjældent kede af at få besøg af deres fans.


Yokohama 1600 Challenge er traditionen tro, rigt repræsenteret ved DTC weekenderne.
(Foto: Motorsporten.dk)


Læs flere nyheder om åbningsløbet her

Åbningsløbet 2017 - tidsplan:

Åbningsløbet - Lørdag den 22. april 2017

Kl. Klasse Kørsel Tid
09.05 Citroën DS3 Cup Træning 20 min
09.30 Yokohama 1600 Challenge Træning 20 min
09.55 Special Saloon Car Træning 20 min
10.20 Danish Thundersport Championship Træning 1 25 min
10.50 Formel 4 + 5 Træning 20 min
11.15 Yokohama Super Cup Kvalifikation 20 min
11.40 Historisk 65 + 71 (0 - 1300) Kvalifikation 20 min
12.05 Pause 20 min
12.30 Formel 4 + 5 Kvalifikation 20 min
12.55 Citroën DS3 Cup Kvalifikation 20 min
13.20 Danish Thundersport Championship Træning 2 25 min
13.50 Yokohama 1600 Challenge Kvalifikation 20 min
14.15 Special Saloon Car Kvalifikation 20 min
14.45 Formel 4 + 5 Løb 1 15 min +1 omg
15.10 Kendis løb Kvalifikation 25 min
15.45 Danish Thundersport Championship Kvalifikation 15 min
16.05 Historisk 65 + 71 (0 - 1300) Løb 1 15 min +1 omg
16.30 Yokohama Super Cup Løb 1 15 min +1 omg
17.00 Special Saloon Car Løb 1 15 min +1 omg

Åbningsløbet - Søndag den 23. april 2017

Kl. Klasse Kørsel Tid
10.05 Historisk 65 + 71 (0 - 1300) Løb 2 15 min +1 omg
10.30 Citroën DS3 Cup Løb 1 15 min +1 omg
10.55 Danish Thundersport Championship Show (busser) 10 min
11.05 Danish Thundersport Championship Warm-Up 10 min
11.20 Yokohama 1600 Challenge Løb 1 15 min +1 omg
11.45 Formel 4 + 5 Løb 2 15 min +1 omg
12.10 Historisk 65 + 71 (0 - 1300) Løb 3 15 min +1 omg
12.35 Yokohama Super Cup Løb 2 15 min +1 omg
13.00 Danish Thundersport Championship Løb 1 12 omg
13.30 Yokohama 1600 Challenge Løb 2 15 min +1 omg
13.55 Formel 4 + 5 Løb 3 15 min +1 omg
14.25 Special Saloon Car Løb 2 15 min +1 omg
14.50 Kendis løb Løb 20 min
15.15 Danish Thundersport Championship Gridshow 20 min
15.40 Danish Thundersport Championship Løb 2 12 omg
16.05 Citroën DS3 Cup Løb 2 15 min +1 omg
16.30 Danish Thundersport Championship Løb 3 12 omg
17.00 Special Saloon Car Løb 3 15 min +1 omg
17.25 Yokohama Super Cup Løb 3 15 min +1 omg
Med forbehold for ændringer og fejl


Sidste sæson takkede Casper Elgaard af som aktiv kører med lidt afskeds-dækrøg.
(Foto: Motorsporten.dk)

Henrik Bess

Vejr radar
Læs mere om:
  • Jyllandsringen
  • 17/04/23 - Jyllandsringen - Citroen DS3 Cup
  • 17/04/23 - Jyllandsringen - DTC
  • 17/04/23 - Jyllandsringen - Formel 4 DK
  • 17/04/23 - Jyllandsringen - Formel 5
  • 17/04/23 - Jyllandsringen - Historisk
  • 17/04/23 - Jyllandsringen - Special Saloon
  • 17/04/23 - Jyllandsringen - Yokohama 1600 Challenge
  • 17/04/23 - Jyllandsringen - Yokohama SuperCup
  •