Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
 Forside
 Nyheder
 Kalender
 Deltagere
 Artikler
 Galleri
 Stillinger
 Tv-guide
Total-Race
 Motorsnak
 Shop
 Søg
 Quiz
 Rejser
Tilføj denne side til dine favoritter
Send link pr e-mail
e-mail til
motorsporten.dk
Link til
Motorsporten.dk
rss-feed

Formel 1

T3.dk tester alt det nyeste inden for gadgets og hjemmeunderholdning  - vi anmelder alt fra iPhones og spil til fladskærme og digitale kameraerMagnussen Racing Shop
 

Nick Heidfeld på vej tilbage i en Formel 1 bil

Formel 1 
30/07/10 

Den tyske kører, Nick Heidfeld, rygtes tilbage i en Formel 1. Tilbagekomsten skulle angiveligt ske allerede i år.
Sagen er den at Pirelli der skal levere dæk til Formel 1 og Grand Prix 2 klasserne fra og med næste sæson, skal bruge 2 testkørere til de første tests inden de bliver frigivet til de deltagende teams. Og her er Nick Heidfeld inde i billedet til at teste dækkene til Formel 1.
 

Pirelli er nået langt med udviklingen af deres kommende Formel 1 dæk. Sålangt at man officielt har meddelt at man i september vil køre de første tests, og at man inden længe vil meddele hvilke kørere der skal køre de første tests for firmaet. Pirelle fortæller dog allerede nu, at man vil vælge én kører til Formel 1 og én til GP2 klassen der også skiftet til Pirelli dæk.

Pirellis motorsportschef Paul Hembery afviser da heller ikke at Nick Heidfeld er inde i billedet som et emne. Nick Heidfeld har kørt 167 Grand Prixer og har dermed en kæmpe erfaring at trække på. Nick Heidfeld vil gerne ud at køre Formel 1 igen, og er flere steder rygtet til Renault i næste sæson. Nick Heidfeld afviser da heller ikke muligheden for et midlertidigt job hos Pirelli, men vil heller ikke bekræfte noget som helst endnu.

I Pirellis jobbeskrivelse står der blandt andet at den kører man søger skal have en stor erfaring, og være i rigtig god fysisk form. Pirelli oplyser hertil at det ventes at der skal køres op til 500 miles om dagen i de kommende tests. De planlagte tests som starter i september måned, skal køres i en 2009 model. Her nævner flere medier at Toyotas 2009 racer er inde i billedet.

Pirellis Formel 1 dæk er i øjeblikket kun lavet i halvstørrelse. Dækket testes i øjeblikket i Pirellis vindtunnel. Der skal køres 6 tests inden man ved årets sidste Grand Prix i Abu Dhabi også skal teste. GP2 dækket er allerede blevet testet første gang. Det skete på Paul Ricard banen i Frankrig, hvor der blev kørt ca. 120 omgange uden problemer.

Dons

Læs mere om:
  • Nick Heidfeld
  •  
     

    Et lille udvalg af F1-Produkterne på shop.motorsport.dk:
     
    Besøg f1.motorsport.dk - F1 resultater og statistik
    Besøg RallyPortalen.dk
    Besøg FormulaRenault.dk
    Besøg SpiderCup.dk
     DTC
     Yokohama Cup
     1600 Challenge
     Clio Cup
     Formel Ford
     Syver Race Cup
     Ferrari Challenge
     Swift Challenge
     Special Saloon
     SuperCar Challenge
     Endurance
     Legend Cup
     Historisk
     Int. Formel racing
     Formel 1
     Grand Prix 3
     SuperLeague
     Int. Touringcar
     WTCC
     DTM
     Sportscar racing
     Le Mans
     US Racing
     Drag Racing
     Go Kart
     Rally
     Rallycross
     MC sport
     Kører- & baneinfo
     Diverse
     Bil nyt
      Anmeldelser
     Info
     Job & handel

     
       
     
    IkaRoll - det perfekte underlag
     
     
    Greenoil Standard