Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
null
 Forside
 Nyheder
 Kalender
 Deltagere
 Artikler
 Galleri
 Stillinger
 Tv-guide
 Motorsnak
 Søg
 Quiz
Tilføj denne side til dine favoritter
Send link pr e-mail
e-mail til
motorsporten.dk
Link til
Motorsporten.dk
rss-feed

IndyCar Series

Sato til KV

IndyCar
Series  

19/02/10 

Efter at drømmen om et comeback i Formel 1 i år fejlede for japaneren Takuma Sato, har han måtte kigge sig om efter andre muligheder for 2010 sæsonen.
Takuma Sato gæstede sidste år Indianapolis 500 løbet, der fattede han interesse for Indy Car Series mesterskabet, selv om det stadig var Formel 1 der stod højst på ønske listen, den interesse har nu udmøntet sig i en kontrakt med KV Racing Technology.
 

I perioden 2002 til 2008 nåede den nu 33 årige Takuma Sato at deltage i 92 Formel 1 Grand Prix løb for de tre teams: Jordan, BAR og Super Aguri.
Hans bedste placering var en 3. plads i Amerikas Grand Prix 2004.

Nu vender Takuma Sato igen tilbage til Amerika, for han har skrevet kontrakt med KV Racing Technology teamet der ejes af Kevin Kalkhoven og Jimmy Vasser, for en fuld sæson i Indy Car Series mesterskabet.

Takuma Sato testede sammen med teamet tidligere på ugen hvor det var på Sebring International Raceway, hvor han imponerede teamet med sin speed.
"Vi er meget glade for at have fået en kontrakt på plads med Takuma Sato. Jeg kan næsten ikke vente med at at se, det jeg forventer som en super hurtig kører på vores 'road courses', og jeg er sikker på at han også hurtigt vil finde speeden på 'ovalerne'. Hans viden og erfaring bliver værdifuld for os, og hans humor vil lyse op i teamet" - udtaler Jimmy Vasser.

Udover Takuma Sato havde KV Racing Technology også den tidligere HVM kører EJ Viso fra Venezuela med til testen på Sebring, men om han bliver teamkollega med Takuma Sato vides endnu ikke.
Det forventes dog at KV Racing Technology vil stille med to biler i år, efter kun at have deltaget med en enkelt bil i 2009 kørt af Mario Moraes.

I 2009 stillede teamet ved udvalgt løb også en racer til rådighed for Paul Tracy, noget de forventer at gøre igen i år.


Hr. Nielsen

Læs mere om:
  • Ernesto Viso
  • Mario Moraes
  • Paul Tracy
  • Takuma Sato
  • KV Racing
  • Sebring
  • St. Petersburg
  • 10/03/28 - St. Petersburg - IndyCar Series
  •  



    Besøg f1.motorsport.dk - F1 resultater og statistik
    Besøg FormulaRenault.dk
    Besøg spiderracing.dk
    Besøg RallyPortalen.dk
    Besøg os på Facebook
     Auto-G DTC
    Camaro Cup
     Yokohama
    SuperCup
     Yokohama 1600
     Citroen DS3 Cup
     Formel Ford
     Legend Cup
     Special Saloon
     Danish Endurance
    Championship
     Peugeot Spidercup
     Ferrari Challenge
     Syver Race Cup
     Historisk
     Dansk Drifting
    Serie
     Go Kart
     Endurance
     Clio Cup
     Swift Challenge
     Int. Formel racing
     Formel 1
     Formula Renault
    3.5 Series
     Int. Touringcar
     STCC
     WTCC
     DTM
     Sportscar racing
     Le Mans
     US Racing
     Drag Racing
     Rally
     Rallycross
     MC sport
     Tidligere klasser
     Kører- & baneinfo
     Diverse
     Bil nyt
      Anmeldelser
     Info
     Job & handel

     
       
     
    Casinoportalen jackpot
     
      
     
     
     
    Greenoil Standard